Metody měření radonu ve světě

U nás i ve světě existuje mnoho způsobů, jak měřit radon ve vašem domově nebo na pracovišti. Z jakých metod můžete vybírat a v čem jsou dobré?

Zde Vložte Text Nadpisu

Ve světě existuje celkem 16 metod pro měření radonu, které byly určeny americkou EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí). Patří mezi ně např. scintilace kapalným uhlím, kontinuální monitor, elektretová iontová komora (krátkodobá i dlouhodobá), scintilační buňka, polovodičové křemíkové monitory, pulzní ionizační monitory a mnoho dalších. Dnes se podíváme na dvě z často používaných metod.

Aktivní uhlí

Dnes se podíváme na několik metod za všechny, protože jich lze využít skutečně hodně. První je aktivní uhlí, které adsorbuje radonový plyn prostřednictvím molekulární difúze do uhlíkových zrn. Výhodou je vysoké pohodlí, snadné použití a nízká cena tohoto způsobu. Můžete ho použít velmi rychle a laboratoř výsledky snadno zpracuje. Dozvíte se je během pár dnů. Navíc nepotřebuje žádný výkon.

Na druhou stranu tento způsob můžete použít pouze po krátké časové období a může dojít ke zkreslení koncentrace Rn za poslední jeden až dva dny. Je také velmi citlivý na nadměrnou vlhkost a proudění vzduchu, takže není vhodné do vlhkých prostor. Během samotného testu se nedozvíte o žádných změnách v koncentraci Rn. Musíte počkat několik dnů na výsledky z laboratoře.

Detektory Alpha Track

Toto zařízení je ve světě hojně využívané, a proto na něj nesmíme zapomenout. Jedná se o malý plastový čipový nebo celulózový film, který je velmi citlivý na alfa v malé filtrované nádobě. Radon pasivně difunduje přes tento film a rozpadá se. To způsobuje poškození na plastu a zaznamenává alfa stopy. Používat jej navíc můžete od 3 měsíců do 1 roku.

Výhodou tohoto produktu je, že je relativně levná, pohodlná a snadno ji seženete. Přístroj je velmi nenápadný, nepotřebuje žádné napájení a můžete jej nechat ve svém domově nebo jiném prostoru po dlouhou dobu. Na druhou stranu z něj těžko dostanete přesné údaje během chvilky a mohou se objevit také chyby v přesnosti, zejména v případě velmi nízkých hodnotách složky v prostoru. To je ovšem zcela běžné.